Choroba wrzodowa – przyczyny i leczenie
Choroba wrzodowa żołądka to schorzenie prowadzące do ubytków śluzówki żołądka. To właśnie te ubytki nazywane są wrzodami. Szybkie wykrycie choroby jest najlepszym sposobem na przeprowadzenie takiego jej leczenia, o którym wiadomo, że przyniesie satysfakcjonujące rezultaty.
Nie ma jednej przyczyny choroby wrzodowej, wiadomo jednak, że schorzenie jest wiązane zazwyczaj z zapaleniem błony śluzowej żołądka pochodzenia bakteryjnego. Chorobę wrzodową łączy się również z przewlekłym stosowaniem leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, paleniem papierosów oraz z nadmiernym spożywaniem alkoholu. Warto mieć na uwadze również to, że źródłem problemów jest też stres oraz pewne błędy dietetyczne, w tym zwłaszcza zbyt duże przerwy między posiłkami.
Leczenie choroby wrzodowej jest uzależnione od tego, co jest jej przyczyną. Jeśli jest to zakażenie bakterią Helicobacter pylori, najlepsze efekty przynosi zastosowana odpowiednio wcześnie antybiotykoterapia. W innych przypadkach choremu zapisuje się leki, których zadanie polega na zahamowaniu produkcji kawasu solnego, do której dochodzi w żołądku. Pomocne okazują się również leki osłonowe. Doskonałe rezultaty w leczeniu wspomagającym daje zmiana nawyków żywieniowych i rezygnacja z używek.