ul. Nowy Świat 58A, Warszawa
tel. 22 826 45 02 // 22 826 23 10

Najczęstsze problemy gastryczne

Najczęstsze problemy gastryczne

Problemy gastryczne to ogólny termin wykorzystywany przy opisywaniu nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Tymi, z którymi mamy do czynienia najczęściej są biegunki, nudności, bóle brzucha i zatwardzenie. Każdy problem gastryczny ma nieco inne źródło. Na szczęście, z każdym można też skutecznie walczyć.

Biegunki, zwłaszcza gdy charakteryzuje je ostry przebieg, są zwykle kojarzone z działaniem wirusów i toksyn (w tym zwłaszcza znajdujących się w alkoholu). Ich przyczyną mogą być jednak również bakterie, zakażenia pasożytnicze oraz niektóre leki.

W każdym przypadku leczenie powinno bazować na odpowiednim nawadnianiu organizmu oraz na podawaniu właściwych środków medycznych w towarzystwie probiotyków. Większość środków zapierających jest dostępna bez recepty.

Przyczyn zaparć najczęściej doszukujemy się w niewłaściwej diecie, w której brakuje błonnika. Problem nie ma jednak tylko jednego źródła. Może go powodować również przyjmowanie płynów w zbyt małej ilości, nieregularne przyjmowanie posiłków oraz tryb życia, w którym aktywności fizycznej nie poświęca się zbyt wiele uwagi. Walka z zaparciami bazuje przede wszystkim na zmianie nawyków.

Doraźnie zaleca się leki osmotyczne, które rozrzedzają stolec ułatwiając wypróżnienie. Częste występowanie zaparć powinno skłonić do wizyty u lekarza, bo ten problem gastryczny może być zapowiedzią wielu innych, poważnych chorób.